نمک جهرم

انواع سنگ نمک و فواید آن برای بدن

خواص نمک سنگ برای افراد

سنگ نمک و ادویه کاری جمل یکی از مدلهای دیگر نمک خالی هست که به علت فرسایش های گوناگون به شکل سنگ در آمده هست و انواع گوناگونی هم دارد .

 

نمک در هر دو نوع  چه به دست آمده از آب دریا و چه سنگ نمک، از دیرباز در یونان باستان شناخته شده و بعنوان یکی از مواد خوراکی سودمند برای هضم غذا و دفع مواد زائد بدن به کار برده می شد. از قبل دور تاکنون، مردم نمک را بعنوان یک داروی طبیعی می شناسند.

 

ـ پزشکان یونان باستان، به بیماران مبتلا به مشکلات تنفسی توصیه می دادند که بخار خارج شده از آب نمک را نفس بکشند.

ـ در نسخه های پزشکی رومی، ذکر شده هست که املاح نمک برای سلامت بسیار مفیدند.

 

ـ در جنگ جهانی دوم، پزشکان آلمانی برای درمان سربازان بیمار، از غارهایی که حاوی نمک فراوان بودند، بهرهگیری میکردند و این بیماران را به آن غارهای نمکی منتقل می‌کردند.

ـ در سال ۱۹۹۹ در لیتوانی، ۲۵۰ کودک و ۵۰۰ بزرگسال که به مشکلات تنفسی دچار بودند،  در هر روز یک ساعت از سنگ نمک دریایی بهرهگیری کردند و از هر ۱۰ نفر، ۹ نفر بهبود  یافتند.

 

هیپوکراتس Hypokrats طبیبی یونانی  بود که به خواص استنشاق بخار آب‌ نمک و ادویه کاری قوطی سبز اشاره کرده و آن را برای امراض تنفسی سودمند تشخیص داده بود.

 

سنگ نمک دراسترالیا، چین، کشور های عربی و اروپا با کاربردهای تزئینی و درمانی مورد بهرهگیری قرار می گیرد. دانشگاه نیوساوت ولز در شهر سیدنی استرالیا هم خواص درمانی سنگ نمک را تأیید کرده هست.

 

انواع سنگ نمک و فواید آن برای بدن

معرفی انواع نمک سنگی

 

تحقیقات علمی درباره ی چگونگی عملکرد سنگ نمک

طبق آخرین تحقیقات علمی، نشان داده شده بلورهای درخشنده نمک بعنوان یکی از منابع طبیعی ساخت کننده ی یون «ذرات باردار» شناخته شده‌اند. وقتی خورشید به این سنگ‌ها می‌تابد در آن انرژی خاصی ساخت می شود.

 

حتی تابش خورشید به بلورهای نمک نیمه شفاف هم باعث ساخت چنین انرژی طبیعی  می شود. اگرچه این فرآیند یونیزاسیون به چشم دیده نمی شود، ولی بدون تغییر دادن در کیفیت کریستال نمک، میلیونها بار این امر اتفاق می‌افتد.

 

برای مثال مثل فرآیندی هست که توسط برگ‌های گیاهان سبز و درختان به وجود می آید چرا که می‌دانیم در تنفس گیاهان از طریق برگ از یک طرف دی‌اکسیدکربن خطرناک جذب گیاه شده و از سوی دیگر اکسیژن حیات بخش ساخت می شود بدون این که صدمه‌ای به حیات درخت یا گیاه بخورد.

 

کریستال نمک یکی از معدود مواد معدنی هست که ساختار اتمی آن الکتریکی می باشد تا مولکولی، به خاطر همین ویژگی هست که  کریستال نمک میتواند از حالت بلوری دائماً به شکل مایع و بر تصویر تغییر حالت دهد.

 

چنین یونیزاسیون طبیعی شارژ الکتریکی به وجود می آورد که در همجواری بدن انسان منجر به آرامش، قدرتمندی سیستم دفاعی بدن، قلب، غدد فوق کلیوی و تیروئید میشود.

به خاطر همین خاصیت بلور درخشنده نمک هست که فضای منفی یا غیر متعادل اتاق با تبادل یونی به وجود آمده خنثی میگردد.

انواع سنگ نمک و فواید آن برای بدن

ساده ترین و ارزان ترین راه برای مقابله با آثار منفی محیط، ورود جریان هوای تازه به منازل و محیط های بسته دیگر هست. ولی این روش با وجود آلودگی های شدید هوا به خصوص در شهرهای بزرگ امکانپذیر نیست.

 

این مسئله، تعداد زیادی از محققان را بر آن داشته هست که از روش دیگری برای کاهش آلودگی هوا و افزایش کیفیت آن بهرهگیری کنند و در نهایت بهرهگیری از لامپ های سنگ نمک را به مردم توصیه میکنند. این لامپ ها از قرار گرفتن در داخل نمک معدنی ای که در طول سالیان دراز، سخت شده هست، درست می‌شوند. و می‌توانند یون های خطرناک موجود در هوا را خنثی کنند و از این طریق کیفیت هوا را بالا ببرند.

 

امروزه، روستاییان میتوانند با دست خودشان سنگ های نمک را از دل کوه ها بکنند و با قراردادن یک شمع در داخل آن، هم فضای زیبایی را در محیط ایجاد کرده و هم هوای منزل را پاکسازی کنند.

 

مدل های مختلف نمک سنگی

 

ویژگی های سنگ نمک

هر کدام از سنگ های نمک با توجه و ظرافت درست شده اند تا زیبایی حقیقی سنگ نمک را حفظ کنند. املاح گوناگون موجود در سنگ های نمک باعث می شود تا رنگ این سنگ ها خیلی منحصر به فرد به نظر برسد. آهن، رگه های قرمز در آن به جا میگذارد و منگنز، رگه های نارنجی و زرد. در واقع هیچ دو نوع لامپ سنگ نمک را نمی‌توانید بیابید که دقیقاً یک شکل و رنگ داشته باشند.

 

اگر با یوگا و یا فنگ شویی نیز آسنا باشید میدانید که در این دو مکتب نیز به بهرهگیری از سنگ نمک برای پاکسازی محیط و دور کردن یا از بین بردن انرژی منفی بسیار تاکید شده هست.

 

چراغ نمکی بر خلاف سنگ نمکی که همۀ وقت دیده‌اید و به خاطر دارید، بافت نیمه بلورینی دارد که می تواند نور را منتشر کند. زیرا در مراحل شست و شو، مواد آهکی، گوگردی و ماسه‌ای آن از بین رفته هست در غیر این صورت قادر به پرتوافشانی نخواهد بود. گرچه این چراغ فقط در زمانی که لامپ درونی آن روشن هست میتواند خواص خود را منتشر کند و به هنگام تاریکی و خاموشی فاقد هرگونه خاصیتی هست.

 

چراغ‌های نمکی که هر کدام بین ۵ تا ۳۰ کیلو وزن دارند، در اثر همجواری با هوا، سالی یک میلیمتر از عمر خود را از دست میدهند. دیدنی هست بدانید برای کسانیکه خوردن نمک بر ایشان زیان‌آور هست در صورت قرار دادن چراغ‌های نمکی در محل زندگی نمک مورد نیاز بدن  آنان توسط چراغ‌های نمکی فراهم سازی میشود.

 

مغز ما به صورت عادی امواجی با سرعت هشت هرتز ساخت میکند. در حالیکه امواج ساخت شده توسط این وسایل متعارف بین ۱۶۰-۱۰۰ هرتز هست. میبینید که بدن در معرض امواجی تا ۲۰ برابر معمول قرار می گیرد. که نتیجه آن عصبی شدن، بی‌خوابی یا کم‌خوابی و از دست دادن تمرکز یا ضعیف شدن آن هست.

 

به علاوه، تالاب : جریانی از رادیکال‌های آزاد هم به وجود می آید که در بدن میتواند منجر به ایجادسرطان شود. بلورهای درخشان نمک، یون‌های منفی را میگیرد و یون‌های مثبت ساخت می کند. وقتی بلور درخشان نمک گرم میشود، رطوبت هوا را جذب می کند و به همین خاطر سطح روی بلور نمناک می شود. به این ترتیب اساس لازم برای یونیزه شدن ایجاد میشود. به خاطر همین خاصیت بلور درخشنده نمک هست که فضای اتاق با تبادل یونی به وجود آمده خنثی میشود.

 

به علاوه می توان گفت که رنگ‌های گوناگون سنگ نمک خواص التیام بخشی جانبی از خود بروز میدهند. خواص درمانی سنگ بلورهای نمک روی پوست اثرات خوبی دارد. آزمایش‌هایی که بر روی کودکان انجام شده نشان میدهد کودکانی که با مشکل و حتی مریضی کم تحرکی مواجه میباشند پس از آن که یک هفته در معرض بلورهای درخشنده نمک قرار گرفته‌اند، اندک‌اندک مشکلشان حل شده هست و بعد از برداشتن بلورهای درخشان این حالت دوباره به سوی آنان بازگشته هست.

 

برخی از خواص بلورهای رنگی درخشان نمک را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 

بلور نارنجی: این نوع سنگ نمک احساس امن بودن را در انسان تقویت میکند و برای سیستم عصبی بسیار سودمند هست. خلق و خو را آرام کرده، مزاج را مرتب و ادرار را آسان میکند.

 

بلور زرد: باعث فعال شدن پانکراس در بدن میشود و قوه ادراک عقلانی را افزایش میدهد.

بلور قرمز: جریان خون را سرعت می‌بخشد و نیز باعث افزایش نیروی تحرک می شود.

بلور صورتی: حس همکاری و دوست‌داشتن را افزایش میدهد و در کل باعث بروز احساسات افراد می شود.

بلور سفید: خاصیت پاک کنندگی و زدودن دی‌اکسیدکربن را در محل زندگی  و کار دارد.

بلور قهوه‌ای: به ایجاد یا تقویت حس تعادل در روح و جسم افراد کمک میکند.

این مطلب چه اندازه برایتان مفید بوده است؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رأی: 0

منتظر اولین رای شما هستیم 👋

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *